Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

TEKNOLOJİ

Endüstriyel Router Uygulamaları

Endüstriyel router, sağlamlaştırılmış bir muhafaza ve aşırı sıcaklık, nem ya da tozla başa çıkmak amacı ile oluşturulmuş dahili bileşenlere sahip olan ve hücresel bir ağ üzerinden de güvenli şekilde bir bağlantı ve iletişim sağlayan bir cihaz olmaktadır.

Endüstriyel router, madencilik, tarım, petrol ve gaz gibi gerçek endüstriyel uygulamaların yanında sokak aydınlatmaları, ölçüm ve atık su yönetimi şeklinde olan dijital tabelalar ve akıllı şehir uygulamalarında da dış ortamlarda çalışan tüm uygulamalarda iletişim omurgası sağlamaktadır.

Endüstriyel router birden daha çok ağı ya da segmenti birbirine bağlamaya yarayan bir network aygıtı olmaktadır. Endüstriyel router, farklı ağlar ya da segmentler arasında olan veri bilgilerini çevirebilir, bu şekilde de birbirlerinin verilerini okuyabilirler.

Bunun neticesinde çok daha büyük bir ağ meydana gelmesi sağlanır. Endüstriyel router, internet ortamının ana düğüm cihazı olmaktadır. İşlevleri arasında yönlendirme yolu ile verilerin iletilmesini belirlemek de vardır.

İlginizi Çekebilir: Slim Röle nedir?

 Endüstriyel Otomasyon ve Endüstriyel Router Uygulamaları

Otomasyon, üretim yapan firmaların, dünya pazardaki rekabet gücünü korumaya yardımcı olmaktadır. Günümüzde endüstriyel cihazlar ile sürekli ve güvenilir bir bağlantı ya da iletişim kurmak çok zorlaşıyor.

Bu noktada, endüstriyel router uygulamaları otomotiv endüstrisinin benzersiz ihtiyaçlarını anlamaktadır. Aynı zamanda makine üreticilerine de endüstriyel hücresel routerların avantajlarını çok olumlu yönde değerlendirmektedir.

 Endüstriyel Routerların Tercih Edilme Nedenleri

Sağlam Tasarım: Endüstriyel router, çok zorlu ortamlar için tasarlanmış olan çok dayanıklı bir yönlendirici olmaktadır. Uzaktan izleyebilme, endüstriyel otomasyon, binaların otomasyonu, filo yönetimi ya da çevresel izleme şeklinde pek çok uygulama için ideal olmaktadır.

Güvenli Bağlantı: Endüstriyel bir router, son derece güvenli bir hücresel bağlantı üzerinden, uzak ağları ya da cihazları kontrol edebilmeleri ve izlemeleri için tasarlanmıştır. Bunun yanında kritik verileri de uzak bir bağlantının üzerinden güvenli ve de verimli bir biçimde aktarabilmek için VPN, NAT, güvenlik duvarı ve paket filtreleme özelliklerine sahip olmaktadır.

Gömülü modem: Genelde endüstriyel bir routerda yerleşik, 3G, 4G ya da 5G modem bulunmaktadır. Bu konuda tek ihtiyaç duyulan konu SIM kart yuvasına, SIM kart takmaktır.

Geniş sıcaklık aralığı: Genelde endüstriyel routerlar, çok zorlu ortamlara dayanıklılık sağlayacak ve sıfırın altında olan donma ortamından, bunaltıcı olan çöl ısısına kadar çok geniş bir sıcaklık aralıklarında çalışacak biçimde tasarlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Mesafe Sensörü

 Endüstriyel Routerların Uygulama Alanları

Endüstriyel routerlar, genelde katman-3 de yer alan farklı ağları birbirine bağlamaktadır. Birçok farklı durumda da routerlar yerel bir ağı internete bağlamaktadır. İnternet bağlantısını sağlamak için de fiber, adsl, wifi, 4G ve de 5G gibi farklı olan erişim teknolojilerini kullanmaktadır. Endüstriyel yönlendiriciler, aynı zamanda bir üretimin içinde ethernet üzerinden farklı ağları bağlamak için de kullanılmaktadır. Kullanım alanları;

  • Endüstri tesisleri
  • Makina otomasyon uygulamaları
  • Ulaşım ve tünel uygulamaları
  • Telekom uygulamaları
  • Yenilenebilir enerji uygulamaları

Endüstriyel Router Kullanım Avantajları

  • Varlıkları, ekipmanları, çalışanları ve işlev bakımından kritik süreçleri izleyerek operasyon anlamında verimliliği büyük ölçüde arttırır.
  • Bugünün tüm ihtiyaçları için, çoklu haberleşme çeşitleri sunmakta ve bunun yanında da yarının ihtiyaçları için de sahada kolay bir şekilde yükseltilebilen, son derece gelişmiş ve kullanışlı özeliklere sahip olan modüler bir network sistemi kurulmasını sağlar.
  • Endüstriyel varlıkları bir uçtan bir uca tam güvenlik özellikleri ile her bakımdan korumaktadır.
  • İşlevsel olarak da uzaktan devreye alma ve de BT sistemlerinin yönetilmesi daha kolay bir şekle gelir.
  • Arıza olmasına müdahale etme ve uzaktan erişim de hiç olmadığı kadar güvenli ve de kolay bir hale gelmektedir.

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir