Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

TEKNOLOJİ

Pano İçi Güç Kaynağı Seçimi

Genel olarak güç kaynakları hem otomasyon hem de elektrik sistemlerinin en önemli bileşenleri arasında en başta yer alır. Çok iyi bir güç kaynağının en temel özelliği her zaman stabil bir şekilde çalışması ve sistemin çalışma ömrünü etkilememesidir. Bu konuda yapılan saha çalışmaları sonucunda ortaya çıkan tecrübe şunu göstermektedir ki, genel olarak sistem tasarımı süreçlerinde güç kaynakları çok fazla kadar önemsenmemekte ve ucuz ve basit olan ürünlere kaçılmaktadır. Bu konuda panolarda görülen hataların büyük bir bölümü güç kaynağının arızalanması nedeni ile meydana gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: Lazer Mesafe Sensörü

 Güç Kaynağı Seçimimde Önemli Noktalar

Güç kaynağı seçimi sırasında öncelikle seçilen ürünün gerilim değeri dikkate alınmalıdır. Enerji ya da dağıtım şebekesinde olan dengesizlikler en başta güç kaynağını etkilemektedir. Bu konuda sabit gerilim girişli olan bir güç kaynağı seçimi yaparsanız, güç kaynağınız büyük bir olasılık ile zarar görecektir. Buna bağlı olarak da gerilim girişleri geniş olan ürünler öncelikli olarak panolarımızda bulunmalıdır. Bu konuda 220 V bir güç kaynağı alırken; giriş gerilimi 110 V ile 285 V AC bir ürün seçmek çok daha doğru olacaktır.

Güç kaynağı seçiminde diğer dikkat edilmesi gereken nokta da güç kaynaklarının çalışma sıcaklıkları olmaktadır. Bu konuda pek çok kişi önemli olmasına rağmen bu konuya hiç değinmemektir. Fakat pano içerisinde bulunan ve çalışan güç kaynakları +70 derece de olan sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Başka bir önemli nokta da bu sıcaklık değerlerinde panoda meydana gelen nemdir.

Bir güç kaynağında bulunan datasheetini incelerken; hangi nem derecesinde ya da hangi sıcaklık değerlerinde çalıştığını öğrenmek ve bu değerlere en uygun olan ürün seçimini gerçekleştirmek zor koşullarda çalışma yapan sistemler için çok önemli bir konu olmaktadır.

 Pano İçi Güç Kaynağı Seçimleri

Frekans da güç kaynaklarının çalışmasında başka bir hassas unsur olmaktadır. Şebeke frekansında ortaya çıkan değişmeler, güç kaynağını etkilerse, ortaya çok büyük sorunlar çıkacaktır. Bu durumu engellemek için de seçim yapılırken; çalışma frekansı dar ya da sabit olan ürünler değil, geniş çalışma frekansına sahip olan ürünlerin seçimleri yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Slim Röle nedir?

Genel olarak pano içi güç kaynağı seçimi olması gereken başka bir özellik ise; güç kaynağının demeraj diğer bir adı ile kalkış akımlarını karşılayabilecek olan akımı gerektiğinde sağlayabilmesidir. Örnek verecek olursak; sistemimiz güç kaynağı yardımı ile besleniyor ve kalkış akımı da normal çalışma akımının 2 katı olan bir akım gerektiriyor ise bu gibi durumda güç kaynağımız yeterli olan akımı sağlayamaz ise işinize yaramayacaktır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için kısa süreli olan nominal akımının çok daha fazlasında akım veren bir güç kaynağı seçilmelidir.

Günümüzde güç kaynağı seçimi çok fazla önemsenmeyen ya da ihmal edilen bir durum olmaktadır. Güç kaynağı seçimi yapılırken, fiyat performansının yanında muhakkak diğer önemli noktalara dikkat edilmelidir.

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir