Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

SENSÖR

Lazer Mesafe Sensörü

Birçok teknolojik değişim sonucunda teknolojiye ayak uydurma tüm insanlar ve cihazlar için önem arz etmektedir. Bu sistemlere uyum sağlanması hem insanlar hem de kullanılan cihaz ve teçhizat için gereklidir. Yaşam alanları ve ilerleyen teknoloji ile bu gerekliliklerin başında mesafe için uyarı sinyaller gelmektedir. Bu sinyaller ile yaşamda güvenlik sağlanmaktadır.

 Lazer Mesafe Sensörleri

Lazer mesafe sensörleri, temassız mesafe ölçümler için tasarlanmıştır: 10 m’ye kadar ölçüm aralıkları için lazer ölçerler kullanırken, 3.000 m gibi çok daha yüksek mesafelerde lazer mesafe sensörleri tercih edilir. Bu sensörler, makine yapımı ve taşıma ekipmanlarında konumlandırma ve tip sınıflandırması için kullanılır.

 Lazer Mesafe Sensörü Nedir?

Bu sensör lazerden yayılan ışık iletiminde olan azalma ve değişimlerin algılanması prensibine dayanarak çalışır. Bu ölçüm hassas mesafe ölçümlerimde kullanılmaktadır. Bu sistemin çalışması optik ışınlar sayesinde sistem içerisinde işlemler bozulmadan gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler işin daha doğru kaliteli ve zamandan tasarruf edilerek yapılmasıdır. Büyüyen ve gelişen teknoloji ve üretim tarzları ile bu ve benzeri teknolojik sistemler tercih edilmektedir.

 Lazer Mesafe Sensörleri ve Avantajları

Lazer mesafe sensörleri, zorlu koşullarda bile güvenilir sonuçlar sağlar. Sağlam tasarımları bu sensörleri tozdan ve sıçrayan sudan korur. Özellikle dış mekan kullanımı için entegre ısıtmalı ve yüksek koruma sınıfına sahip modeller tercih edilebilir.

Yüksek doğrulukları, bu lazer mesafe sensörlerini endüstriyel ortamlarda hassas mesafe ölçümleri için de ideal hale getirir. Entegre ölçüm modları, kısmen yansıyan, uzaktaki veya hızlı hareket eden ölçüm nesneleri gibi zorlu yüzeylerde bile güvenilir ölçümler sağlar. Panasonic lazer mesafe sensörleri, lojistik ve otomasyon teknolojisinde, metal endüstrisinde ve çeşitli yüzeylerde mesafe ölçümleri için üretim izlemede kullanılır.

Lazer sensörler endüstriyel otomasyon için çeşitli uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Uygulama alanlarındaki çeşitlilik, farklı tipte lazer sensörlere olan talebi beraberinde getirmektedir. Algılamalar, ölçümler veya konumlandırma için uygulamalar vardır. Farklı lazer sensörlerinin ortak özelliği, lazer ışığı kullanımının sağladığı avantajlardır. İlk avantaj, çok hassas ölçüm, konumlandırma veya algılama (nanometreye kadar) sağlayan yüksek ışık yoğunluğudur. Diğer bir avantaj ise ölçüm hızıdır. Lazer ölçümde ışığın bir ortam olarak kullanılması nedeniyle çok hızlı ölçümler gerçekleşebilir.

Lazer Mesafe Sensörü Kullanım Alanları

Otomasyon: seviye ölçümü, proses kontrolü
Endüstriyel metroloji: temassız mesafe, uzunluk ve yükseklik ölçümü
Taşıma ve lojistik, konveyör teknolojisi: mesafe ve yükseklik ölçümü, araç algılama, çarpışmadan kaçınma
Çelik üretimi ve haddehaneler:  proses kontrolü, algılama, konum ölçümü ve kalınlık ölçümü
Tarama sistemleri: hızlı mesafe ölçümü

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir