Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

SENSÖR

Mesafe Ölçüm Sensörleri

Gerçek zamanlı olarak, bir nesnenin mesafesini tespit etmek için farklı yöntemler mevcuttur. Her biri farklı bir temel donanım yelpazesiyle ayrılır. Bu nedenle, mesafe sensörü lazer, IR (kızılötesi) üçgenleme, ultrasonik, LED vb. gibi son derece geniş teknolojiler kullanır. Sensörlerin seçimi esas olarak uygulamaya bağlıdır. Bu sensör frekans, çözünürlük, FOV (görüş alanı), iletim-alım süreleri, kurulum ve sabit işlem maliyetlerini içeren farklı menzil özellikleri sunar. Bu makale, mesafe sensörüne ve çalışmasına genel bir bakış sağlamayı amaçlamaktadır.

Mesafe ölçüm sensörleri özellikle küçük ölçekli çalışmalarda sık kullanılmaktadır. Milimetrik oranda doğru ölçüm yapması nedeniyle endüstriyel alanda sıkça kullanılmaktadır.

Mesafe Sensörü nedir?

Mesafe sensörü, doğru ve hızlı ölçüm, doğru konumlandırma ve geniş bir malzeme yelpazesinin keşfi için çeşitli uygulamalar için güvenilir bir araçtır.

Mesafe Ölçüm Sensörleri Nasıl Çalışır?

Mesafe sensörü çıkış biriminden gönderilen ultrasonik dalganın hedefe çarpması sonucu geri dönen sinyal vasıtasıyla mesafe ölçümü yapmaktadır. Teknolojide meydana gelen gelişmeler sonucunda ultrasonik dalga ve led, lazer gibi değişik türleri de üretilmektedir. Mesafe ölçüm sensörleri ile yakınlık ölçüm sensörleri yapıkları iş itibari ile birlerine karıştırılmaktadır. Çalışma prensipleri yakın olsa da farklı işlevleri bulunmaktadır.

Mesafe ölçüm sensörleri çıkış biriminden gönderilen lazer ya da ultrasonik dalgaların defe çarpması ve geri dönmesi arasındaki zaman ve geri dönüşteki sinyal yoğunluğunu hesaplayarak mesafenin ölçümünü ince ayrıntıya kadar yapmaktadır. Hassas ölçüm yapabilmesi nedeniyle inşaat, mimari ve endüstriyel üretim alanında çok tercih edilmektedir.

Bu Sensörler Nasıl Çalışır?

Genel olarak, bu sensörler lazer, IR LED ve ultrasonik gibi bir tür dalga üreterek çalışır ve geri döndüğünde nasıl değiştiğini okur. Bu değişiklik esas olarak döndürülen sinyalin yoğunluğuna ve geri dönüş süresine vb. bağlıdır. Mesafe sensörü terimleri çözünürlük, menzil ve güncelleme hızını içerir.

Bir sensör türü, hız, güç kullanımı, karttan sensöre kablo uzunluğu vb. gibi bir mesafe sensörü projesinin en iyi arabirimi seçeneğine karar vermenin birkaç nedeni vardır.

Mesafe Sensörü Uygulama Alanları

Bu sensörler, pick and place uygulamaları sırasında robot gripper üzerine yerleştirmenin yanı sıra mesafeyi ölçmek için de kullanılır.

 • Paletleme uygulamaları
 • Bobin çapının ölçümü
 • Bileşenleri ve parçaları algılama
 • İstif yüksekliklerinin gözlemlenmesi,
 • Taşıma ve paketleme sektörlerinde yükseklik ölçümleri

Mesafe Sensörü Nasıl Seçilir?

Projenize bir sensör seçmek ve dahil etmek için birkaç benzersiz seçenek vardır. Temel olarak kolay LED’ler, LIDAR, ultrasonik ve VCSEL gibi dört tür mesafe sensörüne odaklanıyoruz. Her seçeneğin artıları ve eksileri vardır ve hangisinin sizin için doğru olduğunu bildiğinizden emin olmak için kılavuzlarımız, projelerimiz ve araçlarımız bulunmaktadır. Bu sensörün öne çıkan özellikleri güvenilir, düşük maliyetli, kolay kurulum, doğru ve otomasyonda temassız mesafe ölçümüdür.

Panasonic HG-C Mesafe Ölçüm Sensörü

Panasonic HG-C Mesafe Ölçüm Sensörü

Bir fotoelektrik sensör kadar kompakt olan CMOS lazer sensörü, gerçek ölçülen mesafeyi bir yer değiştirme sensörü kadar doğru bir şekilde görüntülemeyi sağlar.

 • Doğruluk ve Doğrusallık: +/-0.1% F.S.
 • Kompakt ve hafif W20mm x Y44mm x D25mm
 • Hassas seviye tespiti, Tekrarlanabilirlik: 10μm
 • Çember boşluğunun ölçülmesi
 • O halkasının (ring) varlığını kontrol etme
 • Bir robotun yüksekliğini kontrol etme

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir