Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

TEKNOLOJİ

Lazer Markalama Nedir?

Markalaşma ve marka ticari anlamda bir gösteriş olarak birçok şirket için önemli bir konudur. Küçük ya da büyük fark etmeden tüm işletmeler kendi markalarını tanıtmak ve görünür kılmak istemektedir. Marka görünürlüğünü sağlamak için ise çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Bu yollardan birisi reklam iken bir diğeri ise ürünleri üzerinde kalıcı olarak markalarının yer almasıdır. Ürünlerin üzerine marka yerleştirmek için birçok farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan en basiti kazıma yöntemi ya da yapıştırma yöntemidir. Her iki yöntem de hem markayı istenildiği gibi göstermemekte hem de bir süre sonra kaybolabilmektedir. Lazer yöntemi ile yapılan markalama ise hem daha gösterişli hem de sonsuza kadar kalıcı olabilmektedir.

 Lazer Markalama Nedir?

Lazer markalama yöntemi en basit olarak bir zemine kuvvetli ışık uygulayarak yapılan kalıcı kod oluşturma yöntemidir. Bu yöntem sırasında oldukça yoğun ve kuvvetli ışıklar uygulanarak daha önceden belirlenen yazı ya da resimler makine yardımı ile istenilen zemine aktarılmaktadır. Bu alanda fiber, karbon ve UV gibi farklı uygulama çeşitleri bulunmaktadır.

Lazer markalama ile yüksek hızda ve ısıda yapılan markalama uygulaması hemen hemen her zemine kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu konuda bakır, alüminyum, seramik, bakır, demir, ahşap, cam, plastik ve karton gibi birçok zemine markalama yapılabilmektedir.

Markalama haricinde ürün üretim, son tüketim, kullanım bilgisi, üretim yeri, yazı, imza ve resim gibi aklınıza gelebilecek her türlü markalama işlemi yapılabilmektedir. Hatta 2 boyutlu simgeler ile karekod gibi uygulamalarda yapılabilmektedir.

 Lazer Markalama Makineleri Nasıl Çalışır?

Lazer markalama alanında birçok farklı makine bulunmaktadır. Sanayi tipi büyük lazer makineleri olduğu gibi gelişen teknoloji ile birlikte portatif markalama makineleri de hayatımıza girmiştir. Temelde nasıl bir makine olursa olsun aynı mantıkta çalışmaktadır. Bu konuda makineler özel ve yoğun bir ışık dalgası kullanarak önceden hazırlanmış verileri bu ışık ile birlikte istenilen zemine istenilen boyutta aktarmaktadır.

Lazer markalama ile istenilen her türlü yüzeye her türlü bilgiyi aktarmak mümkündür. Lazer markalama yöntemi ile aktarılan bilgiler kalıcı oldukları için en güvenilir yöntemlerden birisidir. Bu alanda özellikle ilaç sanayisi ve değerli eşyalar üzerine bu makineler kullanılarak kodlama işlemleri yapılmaktadır. Bu yöntem sayesinde sahtecilik işlemlerinin daha kolay anlaşılması sağlanmaktadır.

 Lazer Markalama Makinası Nasıl Kullanılır?

Lazer markalama alanında kullanılan makinalar oldukça farklı türlerde ve farklı markalarda olmaktadır. Piyasada kullanılan birçok farklı türde ve boyutta makina bulunmaktadır. Ancak birçoğunun temel çalışma prensibi aynı şekilde olmaktadır. Lazer markalama için öncelikle aktarılacak olan bilgilerin hazırlanması ve bir program aracılığı ile cihaza yüklenmesi gerekmektedir.

Cihaza yüklenen verilere göre cihaz ile istediğiniz yere istediğiniz bilgiyi kolayca kodlama yapabilirsiniz. Bu alanda talepleriniz doğrultusunda ekibimiz ile iletişime geçerek ihtiyacınıza uygun cihaz ve program bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Lazer markalama makinaları oldukça kuvvetli ışın dalgaları ile çalışmaktadır. Bu kullanılan dalga boyu canlı vücuduna temas etmesi durumunda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle lazer markalama makinaları ile çalışırken tüm güvenlik önlemlerini üst seviyede aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

 Lazer Markalamanın Faydaları

Birçok ürünün üretimi sonrasında üretici firma ürünlerin üzerine hem kendi markalarını basmakta hem de ürün hakkında önemli bilgileri yazmaktadır. Ancak son dönemler artan sahtecilik ve taklit ürün üretimi nedeni ile marka sahibi işletmeler zor dönemler yaşamaktadır. Ancak kalıcı ve belirli özelliklerde kodlama yapan firmaların ürünlerinin sahteleri üretilememekte ya da hemen kolayca anlaşılabilmektedir.

Lazer markalama ile yapılan kodlama işlemleri uzun süre silinmeyecek hatta kalıcı olacak şekilde yapılmaktadır. Lazer markalama ile yapılan kod işlemlerinin yok edilmesi ya da değiştirilmesi sırasında ürüne ciddi manada zarar verilmesi gerektiğinden bu işlemler hemen anlaşılmaktadır.

 Lazer Markalama Nerelerde Kullanılabilir?

Lazer markalama ile aklınıza gelebilecek hemen hemen her türlü ürün üzerine kodlama yapılabilmektedir. Seri numarası, barkod, karekod, üretim tarihi, firma adı ve logosu gibi aklınıza gelebilecek her türlü bilginin kodlaması yapılabilmektedir. Lazer markalama ile plastik, cam, fiber, ahşap, metal, bakır, altın, gümüş, gibi birçok element üzerine kodlama yapılabilmektedir.

Lazer markalama işlemleri sırasında uygulama yapılacak yüzeyin düz olması markalamanın çok daha verimli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca istenilen boyutta maksimum verim alınabileceği için istediğiniz boyutta kodlama yapmanız mümkündür.

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir