Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

SENSÖR

Deplasman Ölçüm Sensörü

Sensör cihazlar günümüzde önemli bir kullanım durumu oluşturmaktadır. Bu noktada deplasman ölçüm sensörleri ayrı bir önem barındırmaktadır. Deplasman ölçüm sensörü Profiler 2, x ve z ekseni üzerinde ve bunun haricinde daha karmaşık nesnelerin sahip oldukları yüzeyleri yüksek bir doğrulukla ölçmektedir. Yalnızca tek bir ölçüm yapılmasıyla aynı anda dört alana kadar analiz edilebilir nitelik ortaya koyar. Her alanda kullanılabilir bir nitelik barındırmaktadır. Örnek verilmesi gerekirse yükseklik ya da genişlik gibi, on entegre ölçüm fonksiyonundan birinin seçilmesini mümkün kılar.

Deplasman ölçüm sensörü
Deplasman ölçüm sensörü

Deplasman Ölçüm Sensörleri Kullanım Alanları

Günümüzde kullanımı önemli avantajlar sağlayan cihazlardan biri de deplasman ölçüm sensörleri olmaktadır. Sahip oldukları teknolojik gelişmişlik ve yüksek hassasiyetleri nedeniyle önemli bir kullanım alanı sunmaktadırlar. Bu kullanım alanları arasında ise:

İlginizi Çekebilir: Mesafe Sensörü

– Çoklu kenar algılama

– Şekilleri ve profilleri ölçme

– Nesne açısı ölçümü

– Boşluk boyutlarının izlenmesi

– Baskılı devrelerin katman kalınlığı ölçümü

– Bileşenlerin genişlik ve kalınlık ölçümü

– Otomotiv ve elektronik endüstrisinde kalite kontrolü

Kalınlık şaft ölçümü
Kalınlık şaft ölçümü

Deplasman Ölçüm Sensörü Çalışma Prensibi

Deplasman ölçüm sensörlerinde çalışma prensibi şu şekilde ifade edilebilir: Bir ışık noktası, ölçümü gerçekleştirilen nesnenin üzerine yansıtılır. Nesne üzerine yansıyan ışık, belirli bir açıda, ışığa hassas nitelikte olan bir alıcıda görüntülenir. Verici ve alıcı açısı arasında söz konusu olan açı temel alınarak, matematiksel üçgen ilişkilerinin (Latince Triangulum: üçgen) aracılığıyla nesnenin mevcut durumdaki konumunun hesaplaması yapılır.

Deplasman Sensörleri ölçüm yapılacak olan ilgili nesne üzerine lazer ışığı göndermek suretiyle ölçüm yapar. Temassız ölçümlere gereksinimin olduğu noktada ön plana çıkarlar. Daha çok uzun bir mesafeden ölçüm yapmak amacı doğrultusunda kullanırlar. Reflektörlü ya da reflektörsüz olarak kullanma olanağı sayesinde kullanıcıya büyük ölçüde kullanım kolaylığı sunar.

Deplasman Ölçüm Sensörlerinde Hassasiyet

En yüksek doğruluk ve kalitenin gerekli olduğu her alanda deplasman ölçüm sensörlerini yanıtı hazır: Kullanılabilirlilik kalitesi bakımından endüstride her gün kendini en iyi şekilde kanıtlayan akıllı ölçüm tekniği olma niteliği ortaya koymaktadır. Sensör teknolojisinde öncü rolü üslenir.

Bir Bakışta Doğru Ölçüm

– Aynı anda en çok dört alana kadar çözümleme yapma

– Tek bir lazer hattı ile karmaşık profilleri ölçme

– Birinci sınıf CMOS alıcı ünitesi

– Tek bir cihaz içerisinde sensör kafası ve değerlendirme ünitesi

– Genişlik, eğim ve yükseklik gibi on entegre ölçüm fonksiyonu barındırır.

– Yazılım ya da kumanda elemanları vasıtasıyla ekran üzerinden devreye alma işlemi

Deplasman Ölçüm Sensörlerinin Kullanım Avantajı

Farklı özellikler barındıran cihazlar ve bileşenlerin üretilmesi esnasında kalitenin değişmemesini sağlamak adına, sonuçların ölçüm yoluyla düzenli bir şekilde kontrol edilmesinin gerekliliği söz konusudur. Bu noktada ise optik ölçüm işlemi gerçekleştiren niteliğe sahip durumdaki sensörler devreye girmektedir.

Deplasman ölçüm sensörleri teknolojisinin temassız olarak, hassas ve hızlı ölçüm yapma ve bu ölçümlerden elde edilmiş durumda olan sonuçları direkt olarak üretim sürecine entegre etme yönündeki becerisi, verimliliği önemli ölçüde arttırıcı bir etki oluşturur. Bu durum neticesinde de nesneye mekanik olarak temas etme durumu olmaksızın ya da zarar verme durumu söz konusu olmadan aynı yüksek kalitede çok daha yüksek verimliliğe sahip durumda olan üretim süreçleri elde edilmesi durumu söz konusudur.

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir