Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

SENSÖR

IO-Link Sensör ve Avantajları

Akıllı cihazlar, otomasyon teknolojisinde Endüstri 4.0‘ın yolunu açan IO-Link ile tam potansiyelleriyle kullanılabilir. Uluslararası standartlar, arayüz maliyetlerini sürdürülebilir biçimde azaltmaya ve verimliliği arttırarak, işletme ve bakım masraflarını azaltmaya odaklanır. Standartlaştırılmış cihaz açıklama dosyaları (IODD’ler) ve yazılım araçları aracılığıyla, IO-link sensörler uygun şekilde yapılandırılır ve entegre edilir.

İlginizi Çekebilir: Ultrasonik Sensör

IO-Link Sensör Uygulamaları

Tipik bir IO-Link uygulaması örneği, basınç anahtarıdır. Standart bir dijital girişte, basınç anahtarı parametrelerinin (anahtarlama noktası, alarm noktası, aralık vb.) cihaz üzerindeki butonlar kullanılarak, manuel olarak veya cihaza monte edilmiş bir USB portu üzerinden ayarlanması gerekir. IO-Link cihazlarıyla parametreler, fieldbus ve IO-Link iletişimi yoluyla cihazda ayarlanabilir.

IO-Link cihazlarının önemli bir avantajı, maliyeti en aza indirgemesidir. Bunun nedeni ise; IO-Link sensörlerin, basmalı düğmeler ve ekranlar gerektirmedikleri için standart sensörlerden daha ucuza mal olurlar. Ayrıca standart M12 uçlar kullanıldığından blendajlı kablolara gerek yoktur. Son olarak, IO-Link standartların olmadığı analog sensörlerin aksine bir kablolama standardı sunar. Bağlantı için standart pin konfigürasyonu olmayan 2, 3 veya 4 telli cihazlar olabilirler.

IO-Link cihazlarının önemli bir avantajı, maliyeti en aza indirgemesidir.
IO-Link cihazlarının önemli bir avantajı, maliyeti en aza indirgemesidir.

IO-Link Sensör ve Yenilikler

 IO-Link, endüstride geniş desteğe sahip güçlü, ancak basit bir protokoldür. IO-Link’i kullanmak için birçok neden vardır. Dijital veya analog sensörün kullanıldığı hemen hemen her yerde bir IO-Link sensörü önemli ölçüde daha fazla bilgi, yapılandırılabilirlik ve kontrol sağlayabilir. Bir otomasyon sisteminin kurulumundan çalıştırılmasına ve hatta bakımına kadar, IO-Link eski çözümlere göre açık avantajlar sağlar.

İster yeni bir sistem kuruyor, ister mevcut bir sistemi iyileştiriyor olsun, IO-Link, bir sistemin kurulumunu ve devreye alınmasını geleneksel makine kurulumlarından çok daha az zahmetli hale getirir. Standart konektörler ve kablolar, özel kablolar, konektörler veya sonlandırma ihtiyacını ortadan kaldırarak kablolama karmaşıklığını azaltır. IO-Link’in parametreleştirmesi, standartlaştırılmış arayüzler aracılığıyla yeni sensör konfigürasyonunu basitleştirir.

IO-Link sensörü önemli ölçüde daha fazla bilgi, yapılandırılabilirlik ve kontrol sağlayabilir.
IO-Link sensörü önemli ölçüde daha fazla bilgi, yapılandırılabilirlik ve kontrol sağlayabilir.

IO-Link’in cihazları tanımlama ve cihazların parametrelerine erişim sağlama yeteneği, size eski sensörler ve aktüatörler tarafından sunulandan çok daha fazla kontrol sağlar. Yeniden parametrelendirme otomatikleştirilebildiğinden, üretimin manuel olarak yeniden yapılandırılmasıyla ilişkili duruş süresi de azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir.

Sistemin Bakımı

IO-Link, bir otomasyon ağında üretkenliği sürdürmek ve en üst düzeye çıkarmak için gereken bilgilere sınıfının en iyi erişilebilirliğini sağlar. IO-Link, sorunların ve olası süreç hatalarının oluşmadan önce belirlenmesine yardımcı olur. Örneğin, bir sensör otomatik olarak bir PLC’ye pillerinin azaldığına dair bir bildirim göndererek bakıma izin verebilir ve makinenin arıza süresini önleyebilir.

IO-Link’in Tesisinize Getireceği Avantajlar

  • Kablolama ve işçilik maliyetlerinizi azaltır. Sistem karmaşıklığını en aza indirir.
  • Bakım ve teşhis çok daha dijital ve kolay hale gelir.
  • Parametrelendirme ve devreye alma süreleri ciddi oranda azalır.
  • Makinelerdeki plansız duruşlar azalır.

Bonus

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir