Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

EMNİYET (SAFETY)

Güvenlik Işık Perdeleri | Tip 2 ve Tip 4

Güvenlik ışık perdeleri, potansiyel olarak tehlikeli makineleri korumak ve bu makinelerle çalışacak kişileri korumak için tasarlanmış emniyet (safety) cihazlarıdır. Işık perdelerinin avantajlarından biri, yer kaplayan mekanik koruyucular yerine nispeten kompakt yapıları ve kolay kullanımları ile avantaj sağlarlar.

Güvenlik ışık perdeleri esasen varlık veya hareket sensörleridir. Bu, bir verici ve bir alıcı arasında, daha sonra bir nesnenin bu ışık alanına izinsiz girdiğini algılayan bir fotoelektrik ışık demeti perdesi oluşturdukları anlamına gelir. Bu, potansiyel olarak zararlı makine hareketini algılayarak veya olmaması gereken bir alanda insan hareketini algılayarak çalıştıkları anlamına gelir. Bu şekilde, potansiyel olarak tehlikeli makinelerin etrafına ekstra bir güvenlik katmanı eklemeye yardımcı olurlar.

İki çeşit güvenlik ışık perdesi vardır. Bu çeşitler sağladıkları koruma ölçeğine dayanmaktadır.

Çalışma Noktası Kontrolü (POC) güvenlik ışık perdesi: Bu ışık perdeleri küçük ölçekte koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır. Spesifik olarak, makineyi çalıştıracak olan elleri, parmakları ve kolları korumaya yardımcı olurlar. Bu ışık perdeleri genellikle makinenin çok yakınına, doğrudan işçinin makineyle etkileşime gireceği yere yerleştirilir.

Çevre Erişim Kontrolü (PAC) güvenlik ışık perdeleri: Bu PAC ışık perdeleri, bu stilin tam vücut koruması sunması bakımından POC çeşitlerinden farklıdır. Esasen, işçiler tarafından yakın kullanım gerektirmeyen makinelerin etrafında bir çit oluştururlar ve ışık bariyerine izinsiz girdiklerinde insanları veya nesneleri algılamak için tasarlanmıştır.

Hem POC hem de PAC ışık perdeleri aynı şekilde çalışır. Aralarındaki tek gerçek fark, onları farklı durumlar için uygun kılan boyutları ve ölçekleridir.

SF4D Güvenlik Işık Perdesi

Tip 2 ve Tip 4 Işık Perdesi

Güvenlik ışık perdeleri yalnızca POC ve PAC çeşitlerine ayrılmakla kalmaz, aynı zamanda Tip 2 ve Tip 4 olarak bilinen farklı gruplara ayrılırlar. Bu iki tip benzer görünebilir, ancak aralarındaki farklar önemlidir. Özünde, Tip 2 ve Tip 4 ışık perdeleri arasındaki fark, çok farklı güvenlik gereksinimlerini karşılamak için basitçe tasarlanmış olmalarıdır.

Tip 4 güvenlik ışık perdeleri, risk seviyesi çok daha yüksek olduğunda ve çok daha yüksek güvenlik standartlarına tabi olduğunda gereklidir. Tip 2 güvenlik ışık perdeleri ise risk seviyesinin oldukça düşük olduğu durumlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle, daha az emniyet özelliğine sahiptirler ve Tip 4 ışık perdesinin gerekli olduğu durumlarda kullanılamazlar.

Aşağıda, Tip 2 ve Tip 4 ışık perdeleri arasındaki önemli farklardan bazıları verilmiştir.

Automobile production

Arıza Tespiti

Tip 4 ışık perdeleri, arızalar ve hatalar için tekrarlayan, otomatik çapraz kontrol ile karakterize edilir. Bir sorun oluşursa, Tip 4 bunu hemen fark edecek ve makineye bir sinyal göndererek onu kilitleme moduna gönderecektir. Etkilenen parça incelenene ve muhtemelen değiştirilene ve sistem sıfırlanana kadar makine çalışmaya devam etmeyecektir.

Tip 2 ışık perdeleri neredeyse o kadar hassas değildir. Herhangi bir test veya kontrol yapılmayan boşluklarla, periyodik olarak dahili devreleri üzerinde testler gerçekleştirirler. Bu, bir sorun ortaya çıkarsa, ikinci testten sonra tespit edilmeyeceği anlamına gelir. Bu, Tip 2 ışık perdelerinin etkisiz olduğu anlamına gelmez – sadece risk seviyesinin çok daha düşük olduğu durumlar için uygun oldukları anlamına gelir.

Vücut, el ve parmak koruması için Tip 4 ışık perdeleri mevcuttur. Tip 2 ışık perdeleri daha az seçeneğe sahiptir ve yalnızca el ve vücut koruması için mevcuttur, bu nedenle parmak koruması için gereken en küçük ayrıntı düzeyini sunmazlar.

Özetle, Tip 2 Işık Perdesi, Tip 4 Işık Perdesinin daha ucuz bir versiyonudur. Daha az kapasiteye ve daha az emniyet protokolüne sahiptir, bu da onu Tip 4 ışık perdesinin gereksiz olduğu düşük riskli durumlar için uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.

Tip 2 ışık perdeleri, yalnızca en kötü durumdaki olası yaralanmaların bir ilk yardım çantasıyla kolayca giderilebileceği durumlar için uygundur. Tip 4 ışık perdeleri, potansiyel yaralanmaların çok daha fazla olacağı durumlar için uygundur.

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.