Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de  algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber  sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

İletişim

Şerifali Mah. Emin Sk. No: 51/5 Ümraniye / İSTANBUL

bilgi@isac.com.tr

0216 520 31 50

0216 520 31 80

EMNİYET (SAFETY)

Emniyet Paspası Nedir?

Güvenlik, bireylerin refahının söz konusu olduğu çeşitli endüstrilerde ve ticari alanlarda çok önemli bir konudur. Güvenlik sistemlerinin önemli bir bileşeni, basınç veya ağırlık dağılımını algılamak ve kazaları ve yaralanmaları önlemek için uygun tepkileri tetiklemek üzere tasarlanmış akıllı bir zemin kaplaması olan güvenlik paspasıdır. Bu makalede, güvenlik paspasları dünyasına girerek amaçlarını, işlevlerini, türlerini ve faydalarını inceleyecek ve güvenli bir çalışma ortamının sürdürülmesindeki önemlerini vurgulayacağız.

İlginizi Çekebilir: Halatlı Emniyet Switch

Emniyet Paspası Nedir?

Emniyet (safety) paspası, basınca duyarlı sensörlerle gömülü kauçuk veya köpük gibi dayanıklı malzemelerden yapılmış elektronik bir zemin kaplamasıdır. Bu paspaslar, yüzeylerine uygulanan ağırlık veya basıncın varlığını veya yokluğunu tespit edecek şekilde tasarlanmıştır.

İşlevsellik ve Çalışma Prensibi

Bir emniyet matının birincil işlevi, belirli alanlardaki bireylerin varlığını izlemek ve kazaları önlemek için uygun bir tepkiyi tetiklemektir. Paspasa basınç uygulandığında, sensörler değişikliği algılar ve bağlı güvenlik sistemine veya kontrolöre bir sinyal gönderir. Güvenlik sistemi daha sonra makineleri durdurmak, bir alarm başlatmak veya bir uyarı sinyali tetiklemek gibi bir güvenlik önlemini etkinleştirerek yanıt verir.

Emniyet Matı Türleri

Matris Olmayan Güvenlik Paspasları

Matrissiz güvenlik matları basınca duyarlı tek bir katmandan oluşur. Basit varlık tespitinin gerekli olduğu uygulamalar için idealdirler. Bu matlar farklı gereksinimlere uyacak şekilde çeşitli boyut ve şekillerde mevcuttur.

 Matris Emniyet Paspasları

Matris emniyet matları daha gelişmiş ve çok yönlüdür. Bir matris düzeninde düzenlenmiş çok sayıda basınca duyarlı hücreden oluşurlar. Bu matlar, daha karmaşık uygulamalara izin veren hassas algılama yetenekleri sunar. Her hücre ayrı ayrı programlanabilir, böylece konum ve ağırlık dağılımına bağlı olarak seçici yanıt tetiklemesi sağlanabilir.

Emniyet paspasları öncelikle işyerlerinde ve kamusal alanlarda güvenliği artırmak için kullanılır. Bu paspaslar, kısıtlı veya tehlikeli alanlardaki kişilerin varlığını anında algılayarak, makinelerin durdurulması, düşmelerin önlenmesi veya personelin uyarılması gibi uygun güvenlik önlemlerini tetikleyerek kaza ve yaralanma riskini azaltabilir.

OMRON Emniyet Paspasları

  • 1 ve 2 kablo tipi
  • EN ISO 13849-1 (PLd/Emniyet Kategorisi 3) ve EN ISO 13856-1 standartlarına uygundur
  • MC3 Emniyet Paspası Kontrolörü veya NX Emniyet Kontrolörü ile kullanılabilir
  • ANSI/RIA 15.06 dahil, Kuzey Amerika güvenlik standartlarıyla uyumludur

Editör

İstanbul Sensörler

Istanbul Sensörler Algılayıcı Cihazlar’ın (ISAC) Kuruluşu 2009 yılına dayanmaktadır. Türkiye’de algılayıcı cihazlar konusunda, profesyonel ekibiyle beraber sektöründeki en önemli firmalardan biri olmayı başarmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir