Siemens 6SL4113-2CA26-2AF0 Akımı (A) Akımı (A) 45 90 37 75 520 x 250 x 256
| Tip | İnverter |
| Seri | SINAMICS |
Ürün Açıklaması
Siemens 6SL4113-2CA26-2AF0 SINAMICS G220 Clean Power Sürücü
Siemens 6SL4113-2CA26-2AF0 SINAMICS G220 Clean Power ailesinde yer alan üç fazlı AC motorların kontrollü hız ve tork yönetimi için geliştirilmiş endüstriyel frekans konvertörüdür. 380–500 V sınıfındaki üç fazlı şebekeler için tasarlanan model Low Overload çalışma koşulunda 45 kW High Overload koşulunda 37 kW güç kapasitesi sunar. FSE gövde büyüklüğü IP20 / UL Open Type yapısı kategori C2 radyo frekansı girişim bastırma filtresi ve Ethernet tabanlı endüstriyel haberleşme özellikleriyle özellikle yüksek güçlü makine proses ve tesis otomasyonu uygulamalarında değerlendirilir.
6SL4113-2CA26-2AF0 Teknik Özellikleri
| Teknik Özellik | Değer |
|---|---|
| Üretici | Siemens |
| Ürün ailesi | SINAMICS G220 Clean Power |
| Ürün tipi | Frekans konvertörü / motor sürücüsü |
| Besleme | 3 AC 380–500 V +%10 / -%20 |
| Şebeke frekansı | 47–63 Hz |
| Low Overload nominal güç | 45 kW |
| Low Overload nominal çıkış akımı | 90 A |
| Low Overload aşırı yük kapasitesi | %150 / 3 s %110 / 57 s |
| High Overload nominal güç | 37 kW |
| High Overload nominal çıkış akımı | 75 A |
| High Overload aşırı yük kapasitesi | %200 / 3 s %150 / 57 s |
| Gövde büyüklüğü | FSE |
| Koruma sınıfı | IP20 / UL Open Type |
| RFI filtresi | Kategori C2 |
| Haberleşme | PROFINET PN Modbus TCP, platform kapsamında EtherNet/IP desteği |
| Fonksiyonel güvenlik | SIL 3 / PL e Category 4 seviyelerine kadar uygunluk |
| Fren kıyıcı | Entegre |
| Boyutlar (Y × G × D) | 520 × 250 × 245 mm |
| 90/100 çalışma noktasında güç kaybı | 1624 2 W |
| Standby güç kaybı | 39 2 W |
45 kW Low Overload ve 37 kW High Overload Değerleri Ne Anlama Gelir?
6SL4113-2CA26-2AF0 seçilirken 45 kW değerinin tek başına değerlendirilmemesi gerekir. Siemens bu modeli Low Overload koşulunda 45 kW ve 90 A High Overload koşulunda ise 37 kW ve 75 A seviyesinde tanımlar. Bu ayrım sürücünün farklı yük karakteristiklerine sahip makinelerde doğru boyutlandırılması açısından önemlidir.
Low Overload çalışma profili %150 nominal akımın 3 saniye ardından %110 seviyesinin 57 saniye uygulanabildiği yüklenme koşulunu kapsar. High Overload profili ise %200 seviyesinde 3 saniyelik ve ardından %150 seviyesinde 57 saniyelik daha yüksek geçici yük kapasitesine yöneliktir. Bu nedenle pompa veya fan gibi yüklerle yüksek kalkış ve hızlanma torku isteyen mekanik sistemler aynı güç değeri üzerinden değerlendirilmemelidir.
Clean Power Yapısı Hangi Uygulamalarda Önemlidir?
SINAMICS G220 Clean Power mimarisi yalnızca motor hızını değiştirmeye değil sürücünün elektrik şebekesiyle etkileşimini de optimize etmeye odaklanır. Bu özellik özellikle yüksek güçlü sürücülerin bulunduğu tesislerde güç kalitesi harmoniklerin yönetimi ve elektrik altyapısının verimli kullanılması açısından önem kazanır.
45 kW sınıfındaki 6SL4113-2CA26-2AF0, pompa ve fan sistemlerinden konveyörlere üretim makinelerinden proses ekipmanlarına kadar değişken hız kontrolü gerektiren farklı uygulamalarda değerlendirilebilir. Ancak nihai uygunluk motorun yalnızca kW değeri üzerinden değil, nominal akımı hız-tork karakteristiği çalışma çevrimi ve mekanik yükün davranışı üzerinden belirlenmelidir.
SINAMICS ailesinin farklı yapılarını ve kullanım amaçlarını karşılaştırmak isteyen kullanıcılar Siemens inverter modelleri ve SINAMICS serileri içeriğini inceleyebilir.
PROFINET ve Endüstriyel Ağ Entegrasyonu
6SL4113-2CA26-2AF0 sürücünün yalnızca bağımsız motor kontrol elemanı olarak değil otomasyon sisteminin ağ bağlantılı bir parçası olarak kullanılmasına olanak sağlayan haberleşme özelliklerine sahiptir. PROFINET PN ve Modbus TCP desteği, kontrol komutları hız referansları ve sürücü durum bilgilerinin otomasyon sistemiyle dijital olarak paylaşılmasına imkân verir.
PROFINET özellikle Siemens SIMATIC tabanlı kontrol mimarilerinde sürücü ile PLC arasındaki entegrasyon açısından önemli bir seçim kriteridir. Farklı kontrol platformlarının bulunduğu tesislerde ise kullanılacak haberleşme protokolünün sürücünün ilgili konfigürasyonuyla ve mevcut otomasyon altyapısıyla uyumu proje aşamasında doğrulanmalıdır.
Fonksiyonel Güvenlik ve Makine Tasarımı
SINAMICS G220 platformunun fonksiyonel güvenlik mimarisi güvenlikle ilişkili makine fonksiyonlarının sürücü sistemiyle bütünleştirilmesini destekler. 6SL4113-2CA26-2AF0 için Siemens teknik verilerinde IEC 61508 ve IEC 61800-5-2 kapsamında SIL 3 ISO 13849-1 kapsamında PL e ve Category 4 seviyelerine kadar uygunluk belirtilmektedir.
Bu sınıflandırmalar ürünün güvenlik odaklı makine projelerinde değerlendirilmesine imkân verse de bir makinenin genel güvenlik seviyesini tek başına sürücü belirlemez. Risk değerlendirmesi güvenlik fonksiyonu sensörler kontrol mimarisi kablolama ve diğer güvenlik bileşenleri birlikte projelendirilmelidir.
Entegre Fren Kıyıcının Seçim Açısından Önemi
6SL4113-2CA26-2AF0 temel versiyonunda entegre fren kıyıcı bulunur. Motorun veya mekanik yükün yavaşlama sırasında rejeneratif enerji oluşturduğu uygulamalarda bu özellik frenleme çözümünün tasarlanması açısından önem taşır. Gerekli frenleme performansına göre uygun fren direnci ve ilgili sistem bileşenleri ayrıca boyutlandırılmalıdır.
Özellikle yüksek ataletli mekanizmalar hızlı duruş gerektiren makineler veya sık hızlanma-yavaşlama çevrimleri bulunan uygulamalarda frenleme enerjisi hesaplanmadan yalnızca sürücünün nominal gücüne göre seçim yapılması doğru değildir.
6SL4113-2CA26-2AF0 Seçiminde Kontrol Edilmesi Gerekenler
45 kW SINAMICS G220 seçimi yapılırken motor ve tesis verilerinin sürücünün gerçek çalışma koşullarıyla eşleştirilmesi gerekir. Aşağıdaki kriterler özellikle 6SL4113-2CA26-2AF0 modelinin projeye uygunluğunu belirlemede önem taşır:
- Motorun nominal gücü kadar nominal akım değeri de kontrol edilmelidir.
- Yükün Low Overload veya High Overload çalışma karakteristiğine sahip olduğu belirlenmelidir.
- Şebeke geriliminin üç fazlı 380–500 V çalışma aralığıyla uyumu doğrulanmalıdır.
- PROFINET Modbus TCP veya projede gerekli diğer haberleşme protokolleri değerlendirilmelidir.
- IP20 yapının kurulacağı pano ve ortam koşulları için uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
- Frenleme gereksinimi varsa yük ataleti duruş süresi ve frenleme enerjisi dikkate alınmalıdır.
- Pano soğutması sürücünün ısı kayıpları ve tesisin ortam sıcaklığı dikkate alınarak boyutlandırılmalıdır.
FSE Gövde ve Pano Tasarımı
6SL4113-2CA26-2AF0 FSE gövde büyüklüğünde ve yaklaşık 520 × 250 × 245 mm ölçülerindedir. IP20 / UL Open Type koruma yapısı nedeniyle sürücünün montaj ortamı ve pano koruması uygulamanın çevresel koşullarına göre ayrıca değerlendirilmelidir.
Siemens verilerinde ürünün 90/100 çalışma noktasındaki güç kaybı 1624 2 W standby durumundaki kaybı ise 39 2 W olarak belirtilir. Özellikle birden fazla yüksek güçlü sürücünün aynı panoya yerleştirildiği sistemlerde bu değerler pano içi sıcaklık artışı havalandırma ve soğutma hesabında dikkate alınmalıdır.
Farklı güç sınıflarındaki Siemens seçeneklerini değerlendirmek için Siemens inverter ürünleri marka bağımsız alternatiflerin incelenmesi için ise endüstriyel inverterler kategorisi kullanılabilir.
Siemens 6SL4113-2CA26-2AF0 Hakkında Sık Sorulan Sorular
6SL4113-2CA26-2AF0 kaç kW gücündedir?
Siemens 6SL4113-2CA26-2AF0 Low Overload çalışma koşulunda 45 kW nominal güce sahiptir. High Overload uygulamalarındaki nominal güç değeri 37 kW’dır.
6SL4113-2CA26-2AF0 çıkış akımı kaç amperdir?
Modelin Low Overload nominal çıkış akımı 90 A High Overload nominal çıkış akımı ise 75 A’dır. Sürücü seçiminde motor etiketindeki nominal akımın çalışma koşullarıyla birlikte kontrol edilmesi gerekir.
6SL4113-2CA26-2AF0 hangi gerilimde çalışır?
Ürün üç fazlı 380–500 V AC şebeke sınıfına yöneliktir ve belirtilen besleme toleransı +%10 / -%20’dir. Şebeke frekansı 47–63 Hz aralığındadır.
6SL4113-2CA26-2AF0 PROFINET destekliyor mu?
Evet. 6SL4113-2CA26-2AF0 PROFINET PN haberleşmesini destekler ve Ethernet tabanlı otomasyon sistemlerine entegre edilebilir. Modbus TCP desteği de bulunmaktadır.
6SL4113-2CA26-2AF0 koruma sınıfı nedir?
Bu model IP20 / UL Open Type koruma yapısındadır. Dolayısıyla toz su veya daha ağır çevresel koşulların bulunduğu uygulamalarda uygun pano ve çevresel koruma tasarımı yapılmalıdır.
6SL4113-2CA26-2AF0 fren kıyıcı içeriyor mu?
Evet. Ürünün temel versiyonunda entegre fren kıyıcı bulunur. Bununla birlikte gerekli fren direncinin seçimi yükün rejeneratif enerjisine ve uygulamanın frenleme çevrimine göre yapılmalıdır.
45 kW motor için 6SL4113-2CA26-2AF0 uygun mudur?
Model Low Overload koşulunda 45 kW sınıfındadır ancak yalnızca motor gücüne bakılarak kesin uygunluk kararı verilmemelidir. Motor nominal akımı yük tipi kalkış torku hızlanma süresi çalışma çevrimi ve aşırı yük gereksinimi birlikte değerlendirilmelidir.
6SL4113-2CA26-2AF0 fiyat ve stok bilgisi nasıl alınır?
Güncel fiyat stok termin ve tedarik koşulları için 6SL4113-2CA26-2AF0 stok kodunu ve ihtiyaç adedini belirterek ISAC ile iletişime geçebilirsiniz. Teknik uygunluk değerlendirmesi gerekiyorsa motor etiket bilgileri yük tipi ve kullanılan kontrol sistemi bilgilerinin de paylaşılması doğru model seçimini kolaylaştırır.
45 kW SINAMICS G220 İçin Proje Değerlendirmesi
Siemens 6SL4113-2CA26-2AF0, 45 kW Low Overload kapasitesi 37 kW High Overload sınıfı üç fazlı 380–500 V besleme yapısı FSE gövdesi entegre fren kıyıcısı ve endüstriyel ağ entegrasyonu özellikleriyle yüksek güçlü motor kontrol projelerinde değerlendirilebilecek SINAMICS G220 Clean Power modelidir. Doğru seçim için motor nominal akımı yük profili pano koşulları frenleme ihtiyacı ve otomasyon haberleşme altyapısı birlikte değerlendirilmelidir.